YKH Weekly Racing Round Up – Northern Road Relays, East Hull & more…

—North of England 12 Stage & 6 Stage Road Relays.

Both A teams qualified for the National Relays to be held at Sutton Coalfield.

-Men’s 12 Stage Relay.

Leg 1 :

32nd Stuart Grange YorkKnaves A 25:41
60th Glynn Ellwood YorkKnaves B 28:43

Leg 2 :

28th Jonathan Pinder YorkKnaves A 12:49 38:30 + 4
55th Robert Ward YorkKnaves B 13:27 42:10 + 5

Leg 3 :

30th Gareth Green YorkKnaves A 27:04 1:05:34 – 2
53rd Luke Osborn YorkKnaves B 28:11 1:10:21 + 2

Leg 4:
29th Stewart Creasey YorkKnaves A 13:13 1:18:47 + 1
46th Nick Zissler YorkKnaves B 13:35 1:23:56 + 7

Leg 5:

32nd Richard Purser YorkKnaves A 27:21 1:46:08 – 3
54th Rory Henderson YorkKnaves B 30:17 1:54:13 – 8

Leg 6:

31st Ewan Sewell YorkKnaves A 13:23 1:59:31 + 1
54th Stephen Clarke YorkKnaves B 15:06 2:09:19 0

Leg 7:

30th Simon Fricke YorkKnaves A 27:28 2:26:59 + 1
53rd Darren Noyland YorkKnaves B 30:22 2:39:41 + 1

Leg 8:

29th Toby Hone YorkKnaves A 13:32 2:40:31 + 1
54th Pete Downes YorkKnaves B 15:47 2:55:28 – 1

Leg 9:

John

29th Mike Crosby YorkKnaves A 13:29 2:54:00 0
54th John Nodder YorkKnaves B 17:24 3:12:52 0

Leg 10:

27th Simon Collins YorkKnaves A 13:28 3:07:28 + 2
54th Tom Sinclair YorkKnaves B 14:38 3:27:30 0

Leg 11:

27th Peter Walker YorkKnaves A 13:39 3:21:07 0
52nd Andrew Lowson YorkKnaves B 15:11 3:42:41 + 2

Russell

Leg 12:
25th Russell Bowry YorkKnaves A 13:44 3:34:51 + 2
No leg 12 runner for B team 🙁

-Ladies 6 Stage Relay.

Leg 1:

21st Victoria Sewell YorkKnave A 30:16
41st Abbie Spence YorkKnave B 34:22
45th Jetjon Shepherd YorkKnave C 35:15

Leg 2 :

19th Natalie Greaves YorkKnave A 15:12 45:28 + 2
47th Melanie Ellwood YorkKnave B 19:17 53:39 – 6
48th Hannah Strange YorkKnave C 19:08 54:23 – 3

Leg 3:

18th Clare Rowntree YorkKnave A 15:25 1:00:53 + 1
43rd Lou Stringer YorkKnave B 17:24 1:11:03 + 4
47th Louise Whalley YorkKnave C 18:18 1:12:41 + 1

Leg 4:

12th Emily Baines YorkKnave A 29:59 1:30:52 + 6
40th Jane Nodder YorkKnave B 36:21 1:47:24 + 3
No leg 4 runner for C team 🙁

Leg 5:
12th Hannah King YorkKnave A 15:27 1:46:19 0
38th Shelley Hughes YorkKnave B 17:00 2:04:24 + 2

Leg 6:
13th Mandy Clarke YorkKnave A 17:20 2:03:39 – 1
37th Kate Osborn YorkKnave B 17:05 2:21:29 + 1

Another ace day out in Birkenhead. Bowry the Bullet bringing the men home 🏃‍♂️❤🏃‍♀️

Posted by Robert Ward on Sunday, 24 March 2019



—East Hull 20.

POS
BIB
GENDER NAME CAT CAT POS
CHIP TIME
FINISH TIME
60th
426
Male Stephen Maddison 45-49 11/66
02:19:23
02:19:24
93rd
590
Female Laura Schofield 10-34 5/66
02:25:10
02:25:15
103rd
664
Female Megan Thomson 10-34 6/66
02:27:16
02:27:31
136th
497
Male Jason Newman 40-44 19/68
02:31:51
02:32:15
249th
121
Male Philip Chapman 10-39 83/132
02:48:53
02:49:55
305th
512
Male Jonathan O’neill 50-54 33/54
02:54:47
02:55:31
320th
718
Male Alan Wilkinson 10-39 98/132
02:57:24
02:58:00
321st
519
Female Ellie Page 10-34 30/66
02:57:24
02:58:01
374th
654
Male Richard Tarren 60+ 17/33
03:03:43
03:04:26
412th
468
Female Jane Morby 55-59 8/15
03:10:35
03:10:56
429th
242
Female Vivianne Fraser 50-54 11/27
03:13:13
03:13:36
458th
471
Female Emily Morris 10-34 44/66
03:19:11
03:19:49
559th
105
Female Lucy Buykx 50-54 22/27
03:41:26
03:42:33
560th
345
Female Teresa Huntley 55-59 12/15
03:41:46
03:42:42


—Dishford Dash 10k.

52nd Richard Burkinshaw 41:48
44th Karl Humphreys         42:11



—Wakefield Hospice City  10k.

29th Becky Penty 37:02    3rd Lady / 2nd in Age cat’
329th Jonathon Boyle 47:59



—York Spring 10k – 22nd March 2019

Place
Name
Gender
Laps
Chip Time
Gun Time
17. Simon Elliott M 10 0:46:40 0:46:47
18. Elliot Harrison M 10 0:46:59 0:47:05
41. Charlotte Harrison F 10 0:58:19 0:58:31
Number of records: 94


—Lightwater Valley 10k Challenge.

Pos Name Time Net Time Category Cat Pos Gender Gen Pos
18th
68th
Mark Harney
Dan Taylor
00:42:51.4
00:51:17.4
42:50:3
00:50:57.5
MV50
M Sen
3
21
Male
Male
52
198th Darren Leaf 01:06:32.8 01:06:12.7 MV40 29 Male 94
217th Sarah Wear 01:09:35.4 01:09:15.4 FV40 52 Female 118
229th Anne Taylor 01:15:37.1 01:15:15.4 F Sen 42 Female 128


—Coventry Half Marathon.

441st Stef Durkin 1:3808



—Causey Pike Fell Race. 

4.5 miles and 450 metres of climbing on the fells west of Derwent Water in the Lakes.

11th  0:39:44 ROBERTS, Chris



—Heptonstall Fell Race.

Over 15 miles on the moors near Hebden Bridge with 834 metres of climbing

48th and 3rd Lady Nik Tarrega 02:16:04
110th Barry Atkinson 02:31:39




—York parkrun.

562 participants, 34 from YKH ( 6% ).

York parkrun PB’s for:

Michael Denner 24:05
Caitlin Clark 24:06
Richard Anderson 27:56




—Heslington parkrun.

392 participants,  30 from YKH ( 7.6 % ).

Heslington parkrun PB’s for:

Geoff Marchment 18:41
Richard Tarrega 19:07
Richard Walker 19:13
Ewan Kirk 22:12
Julie Rookes 28:54



—New Earswick parkrun.

78 participants, 7 from YKH ( 9%).

New Earswick parkrun PB for :

Luke Richardson 22:26

  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube