Racing Round up-w.e 13th Dec-Ladies Champions of W York’s Cross Country League

—West Yorkshire Cross Country League – Race #4 Oulton.

Champions

-Senior Ladies.
The Knavesmire team claimed the title of League Champions in emphatic style . With our first 4 to count all in the top six we had our  third  team victory in the series of 4 races.
The Ladies ran 1 small and 2 large laps for a distance of just over 5km, the weather was fine verging on warm but the course was muddier than we have been used to in parts making for more of a challenge.

-Race 4 Results:

2nd Becky Penty 21:41
4th Josie Rawes 22:32
5th Rebekah Thomas 22:36
6th Nik Tarrega 22:44

35th Aoife Burke 26:10
36th Becky Sizer 26:29
39th Clare Rowntree 26:39
49th Bethany Benger 28:12
53rd Hannah Strange 29:13
57th Sarah Thorne 29:47
65th Millie Watson 30:24
68th Qin Zhou 31:05
79th Edwina Wilcox 42:23

-Individual League Results:

Becky Penty was crowned overall league champion, with Josie Rawes  second and Nik Tarrega fourth.

In the Senior Women age category ( 20 -34)  Josie was the league winner with Nik second, and Becky took the 35+ crown.

Great performances all round , not just from the medal winners, everyone played their part supporting the team and should share in the glory.
Yorkshires , Northerns and Nationals hopefully ( 🤞🤞) here we come.

-Senior Men.

Persistence, perseverance  and consistency paid off for the YKH Men’s team who had their best team result at the league’s final 5 lap 10km race. Fourth place here was enough to claim the League’s  Bronze medal, a prize that we could only have dreamed of after the first two races.

-Race 4 Results :

23rd Gareth Green 37:55
30th Ed Hooper 38:50
34th Toby Hone  39:11
35th Simon Fricke 39:19
40th Robin Lavin 40:20
41st Giles Hawking 40:24

52nd Richard Purser 41:39
61st Luke Osborn 42:34
71st Rory Henderson  43:35
74th Simon Collins  43:55
78th Harry Corker 44:21
90th Edward Dunn 45:27
100th Richard Tarrega 47:04
104th Pete Downes 48:05

-Individual League Results:

Barry Atkinson was crowned 60+ Men’s Champion, Gareth Green was second M40+ , Giles Hawking was 3rd M45+ and Laurence Griffin did commendably well to finish in the top ten overall.



—Hardmoors Grandslam.

Hem Rana has been crowned the King of North Yorkshire Moors Ultra distance racing. He completed  4 races in the Hardmoors  Grandslam competition of 35, 55,60 and 160 miles  through the year and had the best results across all four.



—Langdale Christmas Pudding 10k.

886th Susan Adams 01:29:25
887th Paul Adams 01:29:30


-97 members of YKH took part in the following 17 different parkruns :

—York parkrun. 

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
5
Peter WALKER
Male
VM35-39
PB
17:41
8
Chad BULLIVANT
Male
VM35-39
PB
18:26
9
Simon FRICKE
Male
VM40-44
18:28
22
Andrew TOMLINSON
Male
VM40-44
19:57
24
Luke BRYANT
Male
VM35-39
20:08
28
Davide DI MAIO
Male
VM45-49
PB
20:18
29
Robert WARD
Male
VM40-44
20:19
30
Laurence GRIFFIN
Male
SM20-24
20:20
33
Ian FAIRLAMB
Male
VM45-49
20:42
47
Gavin THOMAS
Male
VM45-49
21:05
54
John GRAY
Male
VM50-54
21:16
74
Adrian STIPETIC
Male
VM35-39
22:10
83
Andy SMITH
Male
VM40-44
22:25
87
Don FORMHALS
Male
VM45-49
22:36
97
Claire ANTROBUS
Female
VW45-49
22:55
101
Mike SMITH
Male
VM55-59
23:01
102
Vicky GREEN
Female
VW45-49
23:06
104
Roger ROEBUCK
Male
SM30-34
23:12
107
Emma NEWMAN
Female
VW35-39
23:17
112
John IREDALE
Male
VM65-69
23:24
113
Peter QUINN
Male
VM45-49
23:25
114
David DICKINSON
Male
VM60-64
23:26
115
Stefan DURKIN
Male
VM50-54
23:27
116
John Andrew OLIVER
Male
VM65-69
23:28
119
Andrew CLARK
Male
VM40-44
23:40
126
Anna MARSHALL
Female
VW40-44
24:04
131
Keith HAMER
Male
VM60-64
24:21
149
Philip CHAPMAN
Male
VM35-39
25:02
161
Louise WALLEY
Female
SW30-34
25:24
175
Dave LINGWOOD
Male
VM35-39
25:48
213
Andy HAZELWOOD
Male
VM50-54
27:04
217
Ian WHITE
Male
VM50-54
27:08
218
Ian JENKINSON
Male
VM35-39
27:09
219
Rachel GILLESPIE
Female
SW30-34
27:10
220
Toni JENKINSON
Female
SW30-34
27:11
222
Emily LENDERYOU
Female
SW25-29
27:12
227
Caitlin CLARK
Female
SW30-34
27:20
228
Jane MORBY
Female
VW60-64
27:20
231
Jude WATSON
Female
VW50-54
27:39
252
Alistair MCANDREW
Male
VM50-54
28:34
284
Mary FARMERY
Female
VW70-74
29:18
285
Martin PARVIN
Male
VM65-69
29:18
301
Lisa ELLWOOD
Female
VW50-54
30:09
322
Orna O’TOOLE
Female
VW45-49
31:12
326
Graeme ADAMS
Male
VM75-79
31:22
338
Charlotte HARRISON
Female
VW45-49
31:41
345
Jon HUSLER
Male
VM45-49
32:17
386
Kenneth TINKER
Male
VM65-69
40:20
396
Linda SCHUMACHER
Female
VW65-69
47:39

—Heslington parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
12
Stephen CLARKE
Male
VM55-59
19:34
20
Jason HIGGINS
Male
SM30-34
20:36
23
Tim COWHAM
Male
VM50-54
20:49
24
Ewan KIRK
Male
VM35-39
20:53
30
Cassie HOLMES
Female
SW30-34
22:01
37
Graham FREER
Male
VM55-59
23:13
45
Brian SHARP
Male
VM55-59
23:41
53
Jonathan BOYLE
Male
VM55-59
24:18
69
John NODDER
Male
VM65-69
26:11
72
John MIDDLETON
Male
VM60-64
26:34
81
Jane NODDER
Female
VW60-64
27:18
90
Robin LAVIN
Male
VM35-39
28:02
125
John ALLEN
Male
VM55-59
31:21

—New Earswick parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
14
Neil STRANGE
Male
VM60-64
22:55
15
Francisco Javier ANTOLIN MATEO
Male
VM35-39
23:39
22
Nicholas STAFFORD
Male
VM65-69
26:46
30
Stephen WILSON
Male
VM50-54
29:16
31
Sharon MATTHEWS-BERRY
Female
VW45-49
29:26
40
Duncan CHAMBERS
Male
VM60-64
34:36

—Millfield parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
2
Patrick M GOOD
Male
SM25-29
18:57
5
Hem RANA
Male
VM40-44
20:56
17
Hannah STORM
Female
VW40-44
24:20

—Barnstead Woods parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
69
Jon COATES
Male
VM45-49
PB
27:23

—Hackney Marshes parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
3
Christian GARVEY
Male
SM25-29
18:02

—Halifax parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
34
Danny SAMPSON
Male
VM45-49
28:20
70
Lindsay ILLINGWORTH
Female
VW35-39
41:04


—Whitley Bay parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
12
Ste ROBSON
Male
VM40-44
20:16

—Markeaton parkrun.

Liz Piper at Markeaton

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
220
Liz PIPER
Female
VW65-69
32:29

—Eden Project parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
82
Pauline FOOT
Female
VW55-59
24:34

—Roundhay parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
155
Dave BYGRAVE
Male
VM60-64
29:50

—Fountains Abbey parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
225
Jackie MITCHELL
Female
VW35-39
39:59

—Wetherby parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
50
Teddy WILCOX
Female
VW50-54
41:35

—Conyngham Hall parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
14
Laura SCHOFIELD
Female
SW30-34
23:53
25
Andy BELL
Male
VM45-49
26:31

—Wallaceneuk  parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
19
Peter LYTH
Male
VM60-64
29:36
28
Samantha LYTH
Female
VW55-59
33:52

—Roberts parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
15
Rob WHITAKER
Male
VM45-49
21:10

—Rheinpark parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
6th
Alan WILKINSON
Male
VM35-39
27:21
7th
Ellie PAGE
Feminine
VF35-39
27:22
  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube