Racing Round Up w.e 27th March – Road Relays, Coniston, Sheffield, 5k Series, Rome , parkruns..

Please send race reports / results to :  ykhracereports@gmail.com



—Northern 6 Stage Road Relays – Birkenhead.

Report by Ladies Captain Clare Rowntree.

A team day out in Birkenhead

This is what being in a running club is about.

The ladies represented the club at the northern road race relays at Birkenhead competing against the biggest and best clubs in the north to finish in 23rd position.
Other than Hazel (who has seen a great improvement in her running after coming back from injury) no one felt on their game but everyone pulled out astonishingly good times which would have earned us a place in the national championships.

A lot of time and energy goes into putting together a relay squad. This time most of that came from Neil, who sadly couldn’t be with us on the day. big thanks Neil.

Also rather sad to say that a men’s team and a ladies B team fell victim to people dropping out over the last week and a half. We will be back next year with a full contingent. Ready to take on the Goliaths of the North.

Thanks once again to everyone who ran. It’s been a great day out and once again the Lancashire sun shone on the righteous Yorkshire folk who visit.

Leg 1 (long) Hazel Hall 31.58
Leg 2 (short) Ursula Catton 16.06
Leg 3 (short ) Aoife Burke 17:14
Leg 4 (long) Clare Rowntree 33.47
Leg 5 (short) Helen Wilkinson 15.26
Leg 6 (short) Emily Harper 16.32
Full results here.



—Rome Marathon.
 

241st  Richard Purser 03:06:34



—Coniston 14.
Report by Liz Piper.

Six Harriers took part in the 40th anniversary of the Coniston 14 race on Saturday.  Vanessa, Andy, Dave, Sue Adams, Pam and Liz.  Also present were Paul  Adams- who cheered us on and Dave – my son – who gate crashed our group.
The route is around 14 miles long along the undulating roads that encircle the lake.  It’s well supported by the people of the town who provide Marshalls, water stations and delicious bacon butties and home made cakes at the end.
Finishers awards are coasters made from local slate and all the proceeds go to local charities.

The weather was summery too; almost too hot!  We had blue skies, warmth, sunshine… The views across the lake and surrounding fells were marvellous with perfect reflections in the lake were.  And to top it all there was a woodpecker to be heard at mile 10.

We would recommend you try this race next year.
Pos  Name Gender Category Cat Pos Gun Time Chip Time Chip Pos
112 Andy Sumner Male M45+ 20 01:46:44 01:46:31 115
567 Liz Piper Female F65+ 2 02:23:29 02:22:42 571
655 David I’anson Male M75+ 1 02:33:28 02:32:23 654
710 Pam Anderson Female F60+ 11 02:43:06 02:42:20 709
770 Vanessa Barrett Female F55+ 46 02:57:59 02:57:14 770
Susan Adams Female F70+ 1 3:13:32


—Sheffield Half Marathon.

27th Cormac Malone          01:19:46 /  01:19:43 Gun/Chip
1875th Ann-Marie Jordan 02:00:38 / 01:58:00
2126th Alice Howard          02:04:33 / 01:58:59


—Evensplits 5k Series Race #2 – York .

 
Pos Name Age Grade Cat Cat Pos Net Time Gun Time
20 Josie Rawes 85.5 % FSEN 1/10 0:17:17 0:17:18
34 Stephen Clarke 82.4 % MV55 1/3 0:18:36 0:18:39
37 Rory Henderson 72.1 % MV35 4/8 0:18:53 0:18:55
43 Karl Humphreys 75.3 % MV45 3/5 0:19:18 0:19:21
54 Rebecca Sizer 69.9 % FSEN 9/10 0:21:07 0:21:09
71 Kylie Jackson 64.2 % FV35 2/4 0:23:30 0:23:34

—Evensplits 5k Series Race #2 – Leeds.

Pos Name Age Grade Cat Cat Pos Net Time Gun Time
63 Rob Whitaker 75.8 % MV45 8/22 0:18:52 0:18:55

—Coledale Horseshoe.
Classic Lake District fell race with 13.7km/915m ascent.



—Hardmoors 55.

55 mile Ultra Marathon going South along the Cleveland Way from Guisborough down to Helmsley.

Hem Rana 10:55:52


78 members of YKH took part in this weeks parkruns.

—York parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP CLUB TIME
7
Charlie GOODWIN
Male
VM45-49
17:05
9
Alex BEDINGHAM
Male
VM35-39
17:16
13
Patrick M GOOD
Male
SM30-34
PB
17:42
14
Laurence GRIFFIN
Male
SM20-24
17:43
28
Ian FAIRLAMB
Male
VM45-49
PB
19:22
29
Andy HOLLADAY
Male
VM50-54
19:30
30
Jon PINDER
Male
VM40-44
19:37
35
Gavin THOMAS
Male
VM45-49
PB
19:49
36
Ste ROBSON
Male
VM40-44
19:51
70
Andrew TOMLINSON
Male
VM40-44
21:05
76
Phil WITCHERLEY
Male
VM40-44
21:46
89
Bethany BENGER
Female
VW40-44
PB
22:28
105
Ian WHITE
Male
VM55-59
23:05
138
Janet CORDINGLEY
Female
VW60-64
24:12
144
Anna MARSHALL
Female
VW40-44
24:26
146
Mike SMITH
Male
VM55-59
24:28
149
Gordon WALMSLEY
Male
VM45-49
24:31
159
Steven BENSON
Male
VM55-59
25:03
160
Keith HAMER
Male
VM60-64
25:09
161
Nicholas STAFFORD
Male
VM65-69
25:10
173
Roger ROEBUCK
Male
SM30-34
25:39
177
Amy IREDALE-MITCHELL
Female
VW35-39
25:47
192
Toni JENKINSON
Female
SW30-34
26:09
193
Kate OSBORN
Female
VW35-39
26:10
194
Rachel GILLESPIE
Female
SW30-34
26:10
206
Peter GRAYLEY
Male
VM55-59
26:39
215
Mary FARMERY
Female
VW70-74
26:51
234
Louise WALLEY
Female
SW30-34
27:07
236
Camilla GRAYLEY
Female
VW45-49
27:08
251
Jude WATSON
Female
VW50-54
27:43
284
Robert WARD
Male
VM40-44
28:41
305
John Andrew OLIVER
Male
VM65-69
29:21
308
Michael DENNER
Male
VM65-69
29:34
321
Ellie WILKINSON
Female
VW35-39
29:58
377
Amy BEDINGHAM
Female
SW30-34
32:28
396
Jane MORBY
Female
VW60-64
33:43
410
Jackie MITCHELL
Female
VW35-39
35:00
423
Lucy BUYKX
Female
VW55-59
36:15

—Heslington parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
5
Geoff MARCHMENT
Male
VM40-44
PB
17:57
6
Chad BULLIVANT
Male
VM35-39
18:15
15
Stephen CLARKE
Male
VM55-59
19:29
22
Ewan COCHRANE
Male
VM40-44
20:28
23
Jason HIGGINS
Male
SM30-34
20:41
24
Ewan KIRK
Male
VM35-39
20:42
28
Tim COWHAM
Male
VM50-54
20:53
32
Anthony CHESTER
Male
VM40-44
PB
21:34
44
Andy SMITH
Male
VM40-44
22:32
61
Stephen WILSON
Male
VM50-54
24:20
73
Andrew MCMORRIS
Male
VM45-49
25:02
97
Brian SHARP
Male
VM55-59
26:42
112
Terry BROMFIELD
Male
VM70-74
28:14
142
John ALLEN
Male
VM55-59
30:52

—New Earswick parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
5
Richard WALKER
Male
VM55-59
22:04
10
James CHAMBERS
Male
VM40-44
23:30
12
Charlotte BASTON
Female
SW20-24
23:39
15
Hannah STRANGE
Female
SW25-29
24:48

—Millfield parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
13
Hannah STORM
Female
VW40-44
PB
22:45


—North Yorkshire Water Park parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
59
John MIDDLETON
Male
VM60-64
25:49

—Coventry parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
33
John GRAY
Male
VM50-54
21:07

—Birkenhead parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
2
Toby HONE
Male
SM30-34
PB
17:22
108
Chris MURPHY
Male
VM40-44
25:05

—Sherwood Pines parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
10
Laura SCHOFIELD
Female
VW35-39
20:39
72
Matthew ROWLEY
Male
VM35-39
25:06

—Monsal Trail parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
3
Peter WALKER
Male
VM35-39
18:44

—Armley parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
28
Sarah THORNE
Female
SW25-29
22:50


  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube