Racing Round Up – w.e 3rd April – Manc’ Marathon, Heartbeat Hobble, Baildon, Bramham& parkruns

Please send race reports,  photos & results to :  ykhracereports@gmail.com

—Manchester Marathon.

POS NAME M/F CATEGORY CHIP TIME
360

Robin Lavin

M

MV35

02:45:27
436

Phillip Elliott

M PB

MV45

02:47:52
1442

Hem Rana

M PB

MV40

03:02:56
1626

Chad Bullivant

M

MV35

03:06:18
6661

John Fiorentini

M

MV40

03:57:37
7826

Steve Benson

M

MV55

04:08:35
10471

Tim Cowham

M

MV50

04:38:09
13137

Michael McGrath

M

MV70+

05:34:11


—Baildon Boundary Way Half Marathon.

A tough trail half marathon with plenty of hills and mud.

70th Steven Bell 01:46:00 ( Chip 01:45:45)


—Bramham Duathlon.

22nd Francisco Javier Antolin Mateo 01:28:48


—Bramham 5k Trail.

3rd Mark Harney  21:24


—Bramham Half Marathon Trail.

9th Laura Schofield 01:38:00   2nd Lady


—Peak District Trail Series, Round 3 – Meerbrook.
17km/433m climb.

83rd Liz Moreno Everett 01:55:13  ( 5th FV40 )


—Heartbeat Hobble.

Knavesmire Ladies, Rose, Cassie and Mel won the  Female Team Prize, it was also great to see some club members trying out fell racing for the first time.
The race was 7 miles over the moors from Goathland.

Qin said via facebook:
“Glad I joined the fun today, Cassie! Hannah, Paula, Jeremy and I all enjoyed our first ever fell race! Thanks for the encouragement and reassurance from everyone. Seriously I was worried about getting lost in the moors. We will be back! Special thanks to Jon Pitchford who drove us, did the marshalling and took the lovely photos”

8th Rose Mather 48:56  2nd Lady
11th Glynn Ellwood 49:35
12th Tom Ratcliffe 49:41
17th Tom Pavis 51:26
20th Richard Purser 52:28
23rd Oli Reed 52:47
37th Barry Atkinson 56:51  1st M60
40th Rory Henderson 57:51
54th Cassie Reed 62:40
56th Andrew Baker 63:22
57th Melanie Ellwood 63:44
60th Graham Gill 65:46
68th Jeremy Benson 68:00
79th Hannah Strange 72:28
80th Qin Zhou 72:33
86th Paula Kelly 79:56
90th Lisa Ellwood 81:40


80 members of YKH took part in this week’s parkruns :

—York parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
8
Geoff MARCHMENT
Male
VM40-44
PB
18:22
22
Ian FAIRLAMB
Male
VM45-49
19:26
24
Karl HUMPHREYS
Male
VM45-49
19:33
28
Gareth BURROW
Male
VM45-49
19:47
30
Luke OSBORN
Male
VM35-39
19:50
33
Hazel HALL
Female
VW45-49
PB
19:55
34
Ste ROBSON
Male
VM40-44
19:58
36
Richard WALKER
Male
VM55-59
20:06
61
Anthony CHESTER
Male
VM40-44
21:48
68
Emily HARPER
Female
SW25-29
22:05
84
Matthew ROWLEY
Male
VM35-39
22:41
93
Robert WARD
Male
VM40-44
22:57
104
Stefan DURKIN
Male
VM50-54
23:20
118
Ian WHITE
Male
VM55-59
23:47
123
Phil WITCHERLEY
Male
VM40-44
23:52
134
Anna MARSHALL
Female
VW40-44
24:09
156
Nicholas STAFFORD
Male
VM65-69
24:57
158
Ian JENKINSON
Male
VM35-39
24:59
187
Amy IREDALE-MITCHELL
Female
VW35-39
25:57
189
James MACDONALD
Male
VM65-69
26:00
191
Roger ROEBUCK
Male
SM30-34
26:03
215
Andy HAZELWOOD
Male
VM50-54
27:07
220
Toni JENKINSON
Female
SW30-34
27:11
221
Alan WILKINSON
Male
VM35-39
27:11
224
John Andrew OLIVER
Male
VM65-69
27:13
227
Camilla GRAYLEY
Female
VW45-49
27:17
228
Peter GRAYLEY
Male
VM55-59
27:17
232
Emily LENDERYOU
Female
SW25-29
27:34
244
Ellie WILKINSON
Female
VW35-39
27:57
291
Vanessa BARRETT
Female
VW55-59
29:53
292
Liz PIPER
Female
VW65-69
29:54
296
Martin PARVIN
Male
VM65-69
30:01
311
Anna BLACKWELL
Female
VW45-49
30:23
312
Tony SCHUMACHER
Male
VM65-69
30:23
343
Graham BAYLIS
Male
VM65-69
31:41
346
Paul Graham WALTON
Male
VM65-69
31:43
358
Duncan CHAMBERS
Male
VM60-64
31:59
369
Graeme ADAMS
Male
VM80-84
32:58
405
Susan ADAMS
Female
VW70-74
38:07
419
Paul ADAMS
Male
VM70-74
40:56
428
Linda SCHUMACHER
Female
VW65-69
48:44

—Heslington parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
4
Gordon WALMSLEY
Male
VM45-49
PB
18:16
9
Stephen CLARKE
Male
VM55-59
19:27
10
Rob WHITAKER
Male
VM45-49
19:31
14
Jason HIGGINS
Male
SM30-34
20:04
15
Gavin THOMAS
Male
VM45-49
20:12
16
Ewan COCHRANE
Male
VM40-44
20:22
18
Chad BULLIVANT
Male
VM35-39
20:36
28
Ewan KIRK
Male
VM35-39
21:42
40
Hannah STRANGE
Female
SW25-29
PB
23:33
41
Vivianne FRASER
Female
VW55-59
PB
23:33
46
Francisco Javier
ANTOLIN MATEO
Male
VM35-39
24:09
48
Stephen WILSON
Male
VM50-54
24:18
60
Brian SHARP
Male
VM55-59
24:46
78
Jonathan BOYLE
Male
VM55-59
25:49
98
Andrew MCMORRIS
Male
VM45-49
27:28
109
Alice HOWARD
Female
SW20-24
29:07
128
John ALLEN
Male
VM55-59
30:29
144
Teresa HUNTLEY
Female
VW55-59
32:27

—Selby parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
30
John MIDDLETON
Male
VM60-64
24:35

—Conyngham Hall parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
59
Andy BELL
Male
VM45-49
30:43

—Millfield parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
1
Patrick M GOOD
Male
SM30-34
18:31
25
Bethany BENGER
Female
VW40-44
23:25
40
Sharon MATTHEWS-BERRY
Female
VW45-49
PB
26:30
75
Pam ANDERSON
Female
VW60-64
30:55

—Trentham Gardens parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
19
Hem RANA
Male
VM40-44
22:33

—Bushy parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
894
Jackie MITCHELL
Female
VW35-39
53:32

—Wakefield Thornes parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
29
Don FORMHALS
Male
VM50-54
23:12
66
Mike SMITH
Male
VM55-59
25:51

—Hull parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
119
Simon DREW
Male
VM45-49
25:16

—Worcestor Pitchcroft parkrun. 

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
232
Teddy WILCOX
Female
VW50-54
43:02

—Roundhay parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
6
Emily BAINES
Female
SW25-29
19:47

—Workington parkrun.

POS PARKRUNNER GENDER AGE GRP TIME
10
Daniel STURGEON
Male
VM45-49
22:02


  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube