YKH Racing Round Up – w.e 10th October – Yorkshire Three Peaks, Kilham 10k…

—66th Yorkshire Three Peaks Race.

Startline, Orna, Josie & Hem.

New club member Rose Mather was first lady at this historic  23 mile Yorkshire Dales fell race. An astounding achievement, especially as it was her first attempt at the challenging event, perhaps aided by some good advice from her mother who was the second placed lady way back in 1984.

It was actually Knavesmire’s Josie Rawes who took the early lead amongst the female competitors, being the quickest ( 33:14)   to the summit of the first peak Pen-y-ghent, with Rose (35:41) back in 4th at his point.

However after the descent from peak one and the road section leading to the Ribblehead viaduct the positions were beginning to change, Josie had slipped to 4th and Rose moved up to 3rd.

Beyond the iconic viaduct  and after taking a cutting under the Settle-Carlisle railway the race now enters one of it’s most difficult phases.
Runners have to wade through Winterscales Beck , traverse a number of bogs then  climb  peak number two Whernside via it’s  steep  eastern slope , a route normally off limits to the thousands who climb the popular hill.

At the Whernside checkpoint Rose was now the leading lady , with Josie 5th. After the no less brutal climb of the third peak Ingleborough and long treacherous descent back to Horton,  Rose was crowned Ladies winner with a great time of  3:47:38( 51st overall ).

Josie had also done awesomely well to place 5th Lady, 83rd overall with a time of 04:04:04.

Hem Rana had a tough race after Ribblehead, not comfortable after soaking his feet in the river and then getting thoroughly stuck in a thigh deep bog requiring another runner to pull him out , he was 126th with a time of 4:18:27.

Orna O’Toole  was 271st with a time of 4:53:17, another fantastic performance, making up almost 100 places between Pen-y-ghent and the finish.
All four were first timers at this storied event.


—Kilham Multi-terrain 10k.

Even more success, Helen Cross was first lady, with fellow YKH lady Rebecca Sizer second, Pauline Foot was first in her age category FV55, Stephen Robson 2nd MV40 and Liz Matthews 3rd FV60.

 
Position Bib Name Category Category Position Net Time Gun Time
9 8700 Helen Cross FV35 1/10 39:11 39:12
17 8830 Stephen Robson MV40 2/13 44:12 44:16
21 8848 Rebecca Sizer FSEN 1/15 46:29 46:34
55 8721 Pauline Foot FV55 1/9 51:47 51:57
130 8796 Liz Matthews FV60 3/6 1:00:46 1:00:56

—Coniston 14.

Position First Name Surname Gender Gender Pos Category Cat Pos Gun Time Chip Time Chip Pos
468 David I’anson Male 330 M70+ 6 02:21:57 02:21:09 469
482 Vanessa Barrett Female 146 F50+ 21 02:24:31 02:23:33 481
561 Liz Piper Female 193 F65+ 2 02:35:51 02:34:53 559
661 Susan Adams Female 253 F65+ 5 03:25:02 03:24:41 660
662 Paul Adams Male 409 M70+ 19 03:25:02 03:24:41 661

-87 members of YKH took part in the following 24 parkruns:

—Heslington parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
11
Geoff MARCHMENT
Male
VM40-44
18:40
13
Nik TARREGA
Female
SW30-34
19:19
14
Jason HIGGINS
Male
SM30-34
19:22
23
Chad BULLIVANT
Male
VM35-39
19:40
25
Ste ROBSON
Male
VM40-44
19:46
27
Rory Edmund Alexander HENDERSON
Male
VM35-39
19:56
32
Andrew TOMLINSON
Male
VM35-39
20:22
33
Ewan COCHRANE
Male
VM35-39
20:23
35
Ian FAIRLAMB
Male
VM45-49
20:25
40
Gavin THOMAS
Male
VM45-49
20:47
49
Ewan KIRK
Male
VM35-39
21:38
59
Don FORMHALS
Male
VM45-49
22:54
69
Richard TARREGA
Male
SM30-34
23:27
70
Paul Andrew GREEN
Male
VM45-49
PB
23:28
71
Claire ANTROBUS
Female
VW45-49
23:31
85
Anna MARSHALL
Female
VW40-44
23:49
86
Roger ROEBUCK
Male
SM30-34
23:53
92
Hayley JACKSON
Female
VW40-44
24:16
105
Emma HARTLEY
Female
VW40-44
24:45
107
Robin LAVIN
Male
VM35-39
24:46
132
Mary FARMERY
Female
VW70-74
26:00
143
Emily ASQUITH-FOX
Female
VW35-39
26:25
144
Jonathan BOYLE
Male
VM50-54
26:30
158
Jon COATES
Male
VM45-49
27:15
212
Dave LINGWOOD
Male
VM35-39
30:30

—New Earswick parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
1
Charlie GOODWIN
Male
VM45-49
17:37
37
James CHAMBERS
Male
VM40-44
22:56
39
Emma NEWMAN
Female
VW35-39
23:09
40
Janet CORDINGLEY
Female
VW60-64
23:14
41
Alan WILKINSON
Male
VM35-39
PB
23:23
42
Stephen WILSON
Male
VM50-54
23:28
44
David DICKINSON
Male
VM60-64
23:40
47
Louise STRINGER
Female
VW35-39
23:59
50
Francisco Javier ANTOLIN MATEO
Male
VM35-39
24:09
66
Hannah STRANGE
Female
SW25-29
PB
25:13
73
Thomas MCCUSKER
Male
VM35-39
25:55
78
Nicholas STAFFORD
Male
VM65-69
26:22
94
Dave BYGRAVE
Male
VM60-64
27:28
98
James MACDONALD
Male
VM65-69
27:50
106
Lindsay ILLINGWORTH
Female
VW35-39
28:49
123
Louise BRENNAN
Female
VW55-59
30:05
129
Duncan CHAMBERS
Male
VM60-64
31:29
142
Rachel GILLESPIE
Female
SW30-34
33:07
144
Toni JENKINSON
Female
SW30-34
33:09
159
Russell RIDGE
Male
VM40-44
36:01


—Millfield parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
5
Robert WARD
Male
VM40-44
PB
18:40
6
Patrick M GOOD
Male
SM25-29
PB
18:43
16
Laurence GRIFFIN
Male
SM20-24
21:25
34
Mike SMITH
Male
VM55-59
24:34

—Highbury Fields parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
189
Andrew MCMORRIS
Male
VM45-49
27:14

—Greenock parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
41
Alistair MCQUEEN
Male
VM45-49
26:37

—Roundhay parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
52
Bethany BENGER
Female
VW40-44
23:31

—Sewerby parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
24
Phil WITCHERLEY
Male
VM40-44
22:45

—Darlington South parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
40
Brian SHARP
Male
VM55-59
22:30

—Cheltenham parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
222
Peter GRAYLEY
Male
VM50-54
28:52
233
Camilla GRAYLEY
Female
VW45-49
29:03

—Temple Newsam parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
18
Ian WHITE
Male
VM50-54
PB
23:57

—Scunthorpe parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
111
Danny SAMPSON
Male
VM45-49
PB
26:16

—St Anne’s parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
98
Maeve SAUNDERS
Female
SW25-29
PB
22:42

—Catton parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
147
Mandy CLARKE
Female
VW50-54
27:57

—Fountains Abbey parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
67
Andrew CLARK
Male
VM40-44
23:10
132
Caitlin CLARK
Female
SW30-34
26:42

—Lanhydrock parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
237
Jackie MITCHELL
Female
VW35-39
57:38

—Keswick parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
26
Stefan DURKIN
Male
VM50-54
21:58

—Wetherby parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
55
Andy HAZELWOOD
Male
VM50-54
26:42
87
Lisa ELLWOOD
Female
VW50-54
PB
32:01
117
Teddy WILCOX
Female
VW50-54
41:36

—Whinlatter Forest parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
22
Nick GRIFFIN
Male
VM55-59
27:30

—Fell foot parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
105
Pam ANDERSON
Female
VW60-64
31:11
126
Richard ANDERSON
Male
VM65-69
33:34

—Dalby Forest  parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
8
Laura SCHOFIELD
Female
SW30-34
21:20
34
John NODDER
Male
VM65-69
PB
24:55
50
Jane NODDER
Female
VW60-64
27:42

—Bushy parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
2
25
Peter WALKER
Aoife Burke
Male
Female
VM35-39
VW35-39
19:03
22:09

—Frickley Country parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
18
Howard PALEY
Male
SM30-34
24:49

—Conyngham Hall parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
18
Clare ROWNTREE
Female
VW35-39
23:33
48
Andy BELL
Male
VM45-49
28:03

Chevin Forest parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
25
Rob WHITAKER
Male
VM45-49
PB
22:49












  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube