YKH Racing Round up – w.e 12th September – Great North Run, Vale of York Half, Tholthorpe 10k, Castleton & parkruns.

—Great North Run.

373rd Hem Rana 01:24:58
672nd Robert Woodward 01:29:05
1182nd Stephen Robson 01:33:39
1697th Mark Harney 01:36:57
1929th Michael Hemsworth 01:38:13
2646th John Wiley 01:41:27
3079th James Chambers 01:43:02
3155th John Gray 01:43:18
3531st Charlotte Baston 01:44:40 – doing a great job as the 1h:45m pacer.
3771st Jason Newman 01:45:20
4133rd Emily Harper  01:46:29
3131st Andy Hazlewood 01:51:41
7557th Louise Walley 01:54:53
8002nd Dan Edwards 01:55:55
10516th Simon Birch 02:01:16
10944th Luke Richardson 01:02:20
11495th Andrew McMorris 02:03:39
13950th Louise Prashad 02:09:40
14128th Jonathon Smith 02:10:08
15473rd Jon Coates 02:13:17
22969th Rachel McMahon 02:26:04
23081st Camilla Grayley 02:15:06
23080th Peter Grayley 02:15:19
20102nd Julie Rookes 02:25:22
20390th Chris Scott 02:26:13


—Tholthorpe 10k.

Hannah Storm reports that it was ”  a brilliant day at Tholthorpe 10k today and so lovely to meet other Knavesmire Harriers and enjoy and share support. I managed a PB of 44.50, which I’m thrilled about, second in age group and seventh female overall. It’s a brilliant run, great course and lovely marshals and an event I’d recommend to everyone.”

Pos       Name Cat    CatPos    ChipTime    GunTi
24 Gordon Walmsley M40 (007/046) 00:39:04 00:39:17
28 Andy Holladay M50 (008/051) 00:39:35 00:39:47
29 Stephen Clarke M50 (009/051) 00:39:37 00:39:49
58 Jonathan O’Neill M50 (015/051) 00:44:01 00:44:14
69 Hannah Storm F35 (002/034) 00:44:50 00:45:03
92 Jack Rank MS (028/050) 00:47:13 00:47:25
143 Jonathan Boyle M50 (034/051) 00:51:45 00:51:57
148 Rachel Gillespie FS (008/019) 00:51:58 00:52:22
150 John Middleton M60 (013/034) 00:52:15 00:52:38
174 Alistair McQueen M40 (036/046) 00:53:54 00:54:18
253 Mark Fennell M40 (044/046) 01:01:24 01:01:48
267 Liz Piper F65 (004/013) 01:03:16 01:03:50
276 Pam Anderson F55 (016/034) 01:04:50 01:05:19
294 Richard Anderson M60 (033/034) 01:08:46 01:09:18
318 Susan Adams F65 (010/013) 01:16:54 01:17:28
324 Paul Adams M70 (012/015) 01:22:32 01:23:06

Full Results


—Vale of York Half Marathon.

Becky Penty was 3rd Lady  and 1st in her age group.

 
Position Name Category Category Position Net Time
14 Charlie Goodwin M45 4/53 1:16:13
25 David Smithers M45 6/53 1:18:18
41 Becky Penty F35 1/30 1:20:02
47 Adrian Stipetic M35 8/47 1:21:16
90 Richard Walker M50 8/45 1:27:31
132 Robert Ward M40 31/52 1:32:01
317 Michael Mcgrath M70 4/9 1:57:44
363 Richard Underwood MSEN 47/56 2:05:17
395 Fiona Boland FSEN 34/46 2:11:33
424 Chris Harrison MSEN 53/56 2:21:05

—Yorkshireman Half Marathon. – Haworth.

61st Orna O’Toole 02:22:50
78th Katy Lee          02:28:49



—Castleton Show Run .

No show, but the very undulating race was still held.

Place Name Finishers
9 Giles Hawking 00:43:14
11 Barry Atkinson 00:44:16

—Forest & Moors Half Marathon.

Route taking in Dalby Forest and Levisham Moor, turned out to be a mile further than advertised.

12th  Andrew Sumner  Chip Time 2:06:11         Gun Time 2:10:12
91st  Liz Matthews       Chip Time 3:13:50         Gun Time 3:17:58


–   103 members of YKH took part in the following 18 different parkruns at the weekend :

—York parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
13
Jason HIGGINS
Male
SM30-34
19:13
14
Edward DUNN
Male
VM35-39
19:20
23
Luke OSBORN
Male
VM35-39
19:52
34
Andrew TOMLINSON
Male
VM35-39
20:23
35
Ian FAIRLAMB
Male
VM45-49
20:24
55
Natalie GREAVES
Female
VW35-39
21:10
67
Emma BROOKSHAW
Female
SW30-34
PB
21:43
77
Phil WITCHERLEY
Male
VM40-44
21:58
82
Stefan DURKIN
Male
VM50-54
22:11
92
Karl JUKES
Male
VM45-49
22:45
98
Janet CORDINGLEY
Female
VW60-64
22:53
114
Roger ROEBUCK
Male
SM30-34
PB
23:36
119
Claire ANTROBUS
Female
VW45-49
23:48
128
Jonathan BOYLE
Male
VM50-54
24:11
129
Ian WHITE
Male
VM50-54
24:11
133
John IREDALE
Male
VM65-69
24:27
148
Francisco Javier ANTOLIN MATEO
Male
VM35-39
24:52
180
Keith HAMER
Male
VM60-64
25:36
190
Philip CHAPMAN
Male
VM35-39
25:55
201
Mary FARMERY
Female
VW65-69
26:08
208
Caitlin CLARK
Female
SW30-34
26:22
209
Andrew CLARK
Male
VM40-44
26:22
217
James MACDONALD
Male
VM65-69
26:31
232
Jon COATES
Male
VM45-49
27:13
237
Nicholas STAFFORD
Male
VM65-69
27:25
252
Terry BROMFIELD
Male
VM70-74
27:41
262
Robert WARD
Male
VM40-44
27:58
278
Emma HARTLEY
Female
VW40-44
28:20
292
John Andrew OLIVER
Male
VM65-69
28:41
333
Gavin THOMAS
Male
VM45-49
29:33
360
Dave LINGWOOD
Male
VM35-39
30:30
370
Jon HUSLER
Male
VM45-49
PB
30:56
391
Graeme ADAMS
Male
VM75-79
31:24
478
Susan ADAMS
Female
VW65-69
37:06
494
Jackie MITCHELL
Female
VW35-39
39:22
500
Kenneth TINKER
Male
VM65-69
39:40
501
Paul ADAMS
Male
VM70-74
39:54

—Heslington parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
5
Geoff MARCHMENT
Male
VM40-44
18:35
7
Chad BULLIVANT
Male
VM35-39
18:55
16
Martyn RENNISON
Male
VM35-39
19:55
22
Ewan COCHRANE
Male
VM35-39
20:58
23
Nik TARREGA
Female
SW30-34
21:13
24
Ewan KIRK
Male
VM35-39
21:33
27
Becky SIZER
Female
SW20-24
21:45
28
James CHAMBERS
Male
VM40-44
21:53
61
Darren NOYLAND
Male
VM40-44
26:38
73
Dave BYGRAVE
Male
VM60-64
28:19
75
John MIDDLETON
Male
VM60-64
28:31
78
Glenn DENNY
Male
VM45-49
29:03
83
John ALLEN
Male
VM55-59
29:40
146
Chris SCOTT
Male
SM30-34
53:02

—New Earswick parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
18
Emma NEWMAN
Female
VW35-39
23:05
19
Ian JENKINSON
Male
SM30-34
23:15
21
Don FORMHALS
Male
VM45-49
23:40
31
Neil STRANGE
Male
VM60-64
24:58
32
Anna MARSHALL
Female
VW40-44
PB
25:00
34
Adrian THEAR
Male
VM55-59
25:21
35
Laura SCHOFIELD
Female
SW30-34
25:24
36
Matthew ROWLEY
Male
VM35-39
25:26
37
Mike SMITH
Male
VM55-59
25:47
46
Jane NODDER
Female
VW60-64
27:18
48
Russell RIDGE
Male
VM40-44
27:24
50
John NODDER
Male
VM60-64
27:47
53
Sharon MATTHEWS-BERRY
Female
VW45-49
28:17
70
Pam ANDERSON
Female
VW60-64
31:13
75
Liz PIPER
Female
VW65-69
32:35
80
Richard ANDERSON
Male
VM65-69
33:27
95
Camilla GRAYLEY
Female
VW45-49
50:52

—Wetherby parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
22
Brian SHARP
Male
VM55-59
23:10
109
Teddy WILCOX
Female
VW50-54
50:43

—Millfield parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
4
Patrick M GOOD
Male
SM25-29
19:09
20
Thomas MCCUSKER
Male
VM35-39
23:47
31
Hayley JACKSON
Female
VW40-44
25:36
53
Martin PARVIN
Male
VM65-69
31:03

—Dalby Forest parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
8
Philip RICHARDSON
Male
VM35-39
19:45

—Conyngham Hall parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
34
Andy BELL
Male
VM45-49
26:12


—Woodhouse Moor parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
20
Emily BAINES
Female
SW25-29
19:55
131
Rachel GILLESPIE
Female
SW30-34
26:10

—Colney Lane parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
74
Vivianne FRASER
Female
VW55-59
25:51

—Portrush parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
34
David DICKINSON
Male
VM60-64
25:05

—Riverside parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
15
Ste ROBSON
Male
VM40-44
PB
20:23

—Fountains Abbey parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
3
Alex BEDINGHAM
Male
VM35-39
17:51

—Lanhydrock parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
63
Graham FREER
Male
VM55-59
27:27

—Dolgellau parkrun

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
20
Nick GRIFFIN
Male
VM55-59
23:46


—Hasenheide parkrun, Berlin.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
31
Alan WILKINSON
Male
VM35-39
24:19


—Haldon Forest parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
5
Daniel LORAM
Male
SM30-34
20:45


—Leazes parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
37
Charlotte BASTON
Female
SW20-24
23:01


—Cusworth Hall parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
42
Danny SAMPSON
Male
VM45-49
27:22
52
Lindsay ILLINGWORTH
Female
VW35-39
29:26











  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube