YKH Racing Round Up – w.e 19th September

—Northern Athletics Autumn 4/6 Stage Road Relay – Redcar.

-Ladies 4 Stage Relay.

Overall the Ladies A team powered up the field to finish 10th of 45 teams ( total time 1:31:47 ) , B team were 40th (1:55:13) and not enough runners for C to finish.
The first number is the team position after each leg , the last number shows the number of places gained/lost on each leg after leg 1.

Leg 1.
26 Nik Tarrega YorkKnave A 23:09
41 Clare Rowntree YorkKnave C 26:26
45 Bethany Benger YorkKnave B 28:10

Leg 2.
23 Gemma Walker YorkKnave A 23:54 47:03 + 3
40 Louise Stringer YorkKnave B 26:35 54:45 + 5
45 Caitlin Clark YorkKnave C 31:51 58:17 – 4

Leg 3.
17 Megan Anderson YorkKnave A 23:09 1:10:12 + 6
39 Pauline Foot YorkKnave B 29:01 1:23:46 + 1

Leg 4.
10 Becky Penty YorkKnave A 21:35 1:31:47 + 7
40 Jane Morby YorkKnave B 31:27 1:55:13 – 1

-Mens 6 Stage Relay.

Overall Team A were 41st ( total time 2:05:30) , B 58th (2:14:48)  and unfortunately not enough runners for C to finish.

Leg 1.
43 Laurence Griffin YorkKnaves A 19:45
67 Patrick Good YorkKnaves B 21:40
75 Darren Noyland YorkKnaves C 22:37

Leg 2.
32 Edward Hooper YorkKnaves A 19:42 39:27 + 11
65 Gordon Walmsley YorkKnaves B 22:17 43:57 + 2
73 F Antolinmateo YorkKnaves C 23:10 45:47 + 2

Leg 3.
32 Charlie Goodwin YorkKnaves A 20:29 59:56 0
63 Robert Ward YorkKnaves B 22:32 1:06:29 + 2
71 Ewan Cochrane YorkKnaves C 24:20 1:10:07 + 2

Leg 4.
31 Toby Hone YorkKnaves A 21:09 1:21:05 + 1
64 Luke Osborn YorkKnaves B 23:31 1:30:00 – 1
71 Rory Henderson YorkKnaves C 23:30 1:33:37 0

Leg 5.
36 Tom Ratcliffe YorkKnaves A 22:24 1:43:29 – 5
60 Stephen Porritt YorkKnaves B 21:54 1:51:54 + 4
72 Andrew Clark YorkKnaves C 30:27 2:04:04 – 1

Leg 6.
41 Tim Fletcher YorkKnaves A 22:01 2:05:30 – 5
58 Stephen Clarke YorkKnaves B 22:54 2:14:48 + 2


Hem

Hardmoors 60.

2nd Rana Hem  11:08:11


—Stafford Half Marathon.

POS. NAME GENDER CAT. GUN TIME CHIP TIME GENDER POS. CAT. POS.
244 Charlotte Baston Female FS 01:40:54 01:40:31 19 8
256 Hem Rana Male MV40 01:41:24 01:41:03 234 80

One day after placing second at a  gruelling 60 mile ultra around the North Yorkshire Moors Hem blasts out a half marathon as his recovery run !


—Ring of Steall SkyRace.

Peter

A variation of the classic ‘Ring of Steall’ ridge-walking route this 29km / 2,500m mountain race has spectacular views of Ben Nevis from the Mamores and includes short sections of easy scrambling.

117th Peter Walker 05:40:25


Aoife

—Three Mealls 18km Trail Race.

Aoife Burke 02:16:44      10th Lady


—Fryup Frazzler.
A 5.4 mile fell race in the North York’s Moors, first race of the Lets Run/Dave Parry Winter Series ( tbc ) , next race will be  24th  October at Lockton Limping. For details see Esk Valley website.

11th Giles Hawking 50:20   1st M45
20th Oli Reed 52:59
26th Barry Atkinson 55:10    1st M60
42nd Chris Gregory 59:47
54th Cassie Read 65:53
62nd Graham Gill 67:37


—Cronkley Fell Race.

33rd Andrew Johnson M60 01:58:24

—Beck Busters 10k.

 
Pos Bib Name Category Cat Pos Net Time
64 154 Michael Mcgrath MV70 3/4 52:46

—Turpin Challenge.

It’s a 6 hour running challenge. It is a lapped event with laps of approximately 4.37 miles. You can run as few or as many laps as you wish within the 6 hour limit.
1st Alan Wilkinson 34.7 miles in 6 hours
Rachel Gillespie  22.37 miles in 3h:49


—Evensplits York 5k series.   Race #6.

 
Pos Name Wave Age Grade Cat Cat Pos Net Time
32 Gemma Walker Wave 2 77.9 % FSEN 4/10 0:18:57
40 Stephen Robson Wave 2 69.4 % MV40 5/7 0:19:45
49 Rebecca Sizer Wave 1 69.6 % FSEN 8/10 0:21:12
58 David Dickinson Wave 1 72.7 % MV60 1/2 0:22:43

 


86 members of YKH took part in the following 15 different parkruns at the weekend :

—York parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
5
Alex BEDINGHAM
Male
VM35-39
17:14
8
Gareth GREEN
Male
VM40-44
17:42
15
Jason HIGGINS
Male
SM30-34
18:49
29
Andrew TOMLINSON
Male
VM35-39
20:09
44
Richard BURKINSHAW
Male
VM40-44
20:46
48
Gavin THOMAS
Male
VM45-49
20:53
49
Becky SIZER
Female
SW20-24
20:54
56
Ian FAIRLAMB
Male
VM45-49
21:12
64
Natalie GREAVES
Female
VW35-39
21:33
80
Luke BRYANT
Male
VM35-39
22:16
82
Karl JUKES
Male
VM45-49
PB
22:17
91
Janet CORDINGLEY
Female
VW60-64
22:31
94
Stefan DURKIN
Male
VM50-54
22:37
107
Phil WITCHERLEY
Male
VM40-44
22:58
108
David DICKINSON
Male
VM60-64
23:05
111
Toni JENKINSON
Female
SW30-34
23:21
114
Don FORMHALS
Male
VM45-49
23:27
115
Ian WHITE
Male
VM50-54
23:28
118
Jonathan BOYLE
Male
VM50-54
23:37
119
Simon DREW
Male
VM45-49
23:41
120
Anna MARSHALL
Female
VW40-44
23:45
129
Mike SMITH
Male
VM55-59
23:57
132
Jon PINDER
Male
VM40-44
24:02
137
John IREDALE
Male
VM65-69
24:14
144
Vicky POYNER
Female
VW40-44
24:26
151
Peter QUINN
Male
VM45-49
24:38
158
John Andrew OLIVER
Male
VM65-69
24:48
163
Keith HAMER
Male
VM60-64
25:00
167
Roger ROEBUCK
Male
SM30-34
25:09
189
Ian JENKINSON
Male
SM30-34
25:45
190
Emma HARTLEY
Female
VW40-44
25:46
229
Claire ANTROBUS
Female
VW45-49
26:33
299
Camilla GRAYLEY
Female
VW45-49
28:33
300
Liz PIPER
Female
VW65-69
28:33
318
Dave LINGWOOD
Male
VM35-39
28:56
345
Jackie MITCHELL
Female
VW35-39
29:44
349
Robert WARD
Male
VM40-44
29:51
382
Jon HUSLER
Male
VM45-49
PB
30:53
406
Chris SCOTT
Male
SM30-34
31:47
428
Duncan CHAMBERS
Male
VM60-64
32:32
487
Kenneth TINKER
Male
VM65-69
39:58
488
Lucy BUYKX
Female
VW55-59
40:12

—Heslington parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
5
Chad BULLIVANT
Male
VM35-39
18:43
23
Ewan KIRK
Male
VM35-39
21:02
25
Tim COWHAM
Male
VM50-54
21:26
44
Brian SHARP
Male
VM55-59
23:45
49
Hannah STRANGE
Female
SW25-29
PB
24:17
55
Dylan WILSON
Male
SM25-29
24:33
56
Hayley JACKSON
Female
VW40-44
24:36
78
James MACDONALD
Male
VM65-69
26:23
85
Andrew MCMORRIS
Male
VM45-49
27:26
92
John NODDER
Male
VM60-64
27:54
99
Emily ASQUITH-FOX
Female
VW35-39
28:32
108
Jane NODDER
Female
VW60-64
29:12

—New Earswick.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
9
Danny CHAN
Male
VM45-49
21:32
20
Stephen WILSON
Male
VM50-54
24:33
41
Sharon MATTHEWS-BERRY
Female
VW45-49
27:48

—Selby parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
28
Thomas MCCUSKER
Male
VM35-39
22:35

—Millfield parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
25
Hannah STORM
Female
VW40-44
24:19

—Conyngham Hall.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
51
Andy BELL
Male
VM45-49
28:13

—Harrogate parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
196
Dave BYGRAVE
Male
VM60-64
PB
27:43

—Wetherby parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
15
Richard TARREGA
Male
SM30-34
21:53

—Fell Foot parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
31
James CHAMBERS
Male
VM40-44
22:38
49
Helen YOUNG
Female
VW40-44
24:04

—Ford parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
46
Pam ANDERSON
Female
VW60-64
32:12
52
Richard ANDERSON
Male
VM65-69
34:16

—Cliffe Castle.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
5
Geoff MARCHMENT
Male
VM40-44
19:52

—Hay Lodge parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
44
Emma NEWMAN
Female
VW35-39
27:26

—Frickley Country parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
7
Laura SCHOFIELD
Female
SW30-34
22:29

—Isabel Trail parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
27
Charlotte BASTON
Female
SW20-24
23:19

—Chevin Forest parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
27
Ste ROBSON
Male
VM40-44
22:09
42
Rob WHITAKER
Male
VM45-49
23:21
161
Danny SAMPSON
Male
VM45-49
29:42
213
Lindsay ILLINGWORTH
Female
VW35-39
32:17


















  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube