YKH Racing Round Up – w.e 5th September.

—Wetherby 10k.

 

Pos    M    F    Name  Cat    Cat Pos    Chip Time    Chip Pos    GunTime   
6 006 Edward Hooper MS (003/075) 00:35:22 6 00:35:23
12 012 David Smithers M45 (003/051) 00:36:23 12 00:36:25
52 045 Gordon Walmsley M45 (010/051) 00:41:17 52 00:41:25
76 069 Jonathan O’Neill M55 (007/039) 00:44:16 76 00:44:31
164 137 Julian Harrison M50 (017/043) 00:51:27 168 00:51:42
171 143 Richard Tarren M60 (012/037) 00:52:04 175 00:52:19
176 147 Michael McGrath M70 (004/009) 00:52:12 178 00:52:31
184 151 Paul Stainsby M40 (017/032) 00:53:03 195 00:53:10
264 196 Gareth Preece M45 (041/051) 00:56:09 266 00:56:50
399 255 Nicholas Stafford M60 (033/037) 01:04:24 402 01:04:44
405 257 Chris Scott MS (068/075) 01:04:22 401 01:05:26
447 268 Mark Fennell M45 (049/051) 01:08:22 452 01:08:38
457 186 Pam Anderson F60 (009/012) 01:08:50 460 01:09:45
484 211 Lynette Banks F55 (023/029) 01:10:50 485 01:11:51
514 281 Richard Anderson M60 (037/037) 01:15:14 516 01:16:09


—Asda Foundation Leeds Half Marathon.

PB’s for Richard Burkinshaw and Philip Witcherley.

POS. NAME GENDER CAT. GUN TIME CHIP TIME GENDER POS. CAT. POS. CHIP POS.
72 Richard Burkinshaw Male M40 01:28:18 01:28:10 71 21 81
310 Philip Witcherley Male M40 01:40:51 01:40:25 285 89 347
2024 Nicholas Tutill Male M40 02:25:22 02:14:22 1460 428 1963
2480 Glen Denny Male M40 02:46:05 02:34:10 1650 480 2466
2481 John Allen Male M50 02:46:05 02:34:10 1651 277 2467

—Asda Foundation Leeds 10k.

POS. NAME GENDER CAT. GUN TIME CHIP TIME GENDER POS. CAT. POS. CHIP POS.
12 Christian Garvey Male MS 00:35:35 00:35:32 12 10 12
199 James Chambers Male M40 00:44:57 00:44:46 178 54 208
471 Jonathan Boyle Male M50 00:51:01 00:50:11 408 55 493
736 Joel Klassen Male MS 00:54:59 00:54:17 599 342 820
1775 Jon Husler Male M40 01:11:15 01:07:58 1123 269 1794

—Skipton Trail Half Marathon.

Kerry, Peter, Aoife & Baz

5th Peter Walker 01:41:52
23rd Barry Atkinson 01:52:28    2nd M60.
45th Mark Dye 02:02:27
55th Aoife Burke 02:09:24
141st Kerry Archer 02:43:30



—Hornsea Running Festival.

Jenny Steele,  Jane Morby, Caitlin Clark, and Anna Marshall running the 20 miles.

-20 Miles.
Anna Marshall 03:05:41
Jane Morby 03:19:12
Jenny Steele 03:24:02
Caitlin Clark 03:36:44

-Half Marathon.
Paula Kelly 02:03:54


—Major Stone Half Marathon.

POS
BIB
GENDER NAME CAT CAT POS
CHIP TIME
FINISH TIME
1
1429
Female Hannah Storm FV40 2/11
01:42:59
01:43:11
2
1404
Male Ste Robson MV40 12/17
01:48:38
01:48:49

 

—Aquasphere Chillswim Coniston.

Pauline Foot completed this 5.25 mile swim of Coniston Water in the Lake District, with a time of 02:32:22.
2nd in age group, 30th of 371 Ladies and 86th of 756 overall.


—Hardmoors Saltburn – 28 miles.

2nd Hem

2nd Hem Rana 04:25:21
3rd Phil Elliot  04:33:04


—Hardmoors Saltburn Half Mathon  (14 miles).

Mandy Clarke 02:46:18


—This week 96 members of YKH took part in the following 24 different parkruns.


—York parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
13
Robert WARD
Male
VM40-44
19:02
34
Andrew TOMLINSON
Male
VM35-39
20:10
42
Luke OSBORN
Male
VM35-39
20:23
56
Graham GILL
Male
VM35-39
21:07
65
Natalie GREAVES
Female
VW35-39
21:21
84
Phil WITCHERLEY
Male
VM40-44
22:01
88
Janet CORDINGLEY
Female
VW60-64
22:11
119
Ian WHITE
Male
VM50-54
23:09
121
Stefan DURKIN
Male
VM50-54
23:12
123
Vicky GREEN
Female
VW40-44
23:14
140
John IREDALE
Male
VM65-69
23:51
151
Jonathan BOYLE
Male
VM50-54
24:25
153
Toni JENKINSON
Female
SW30-34
24:29
154
Andrew CLARK
Male
VM40-44
24:32
155
Andy HAZELWOOD
Male
VM50-54
24:34
157
Roger ROEBUCK
Male
SM30-34
24:35
168
Mike SMITH
Male
VM55-59
24:48
204
Mary FARMERY
Female
VW65-69
26:02
214
Don FORMHALS
Male
VM45-49
26:20
233
Peter GRAYLEY
Male
VM50-54
27:07
239
Camilla GRAYLEY
Female
VW45-49
27:14
243
Dave LINGWOOD
Male
VM35-39
27:20
247
Edward HOOPER
Male
SM20-24
27:23
254
Emma NEWMAN
Female
VW35-39
27:30
255
Ian JENKINSON
Male
SM30-34
27:31
256
Rachel GILLESPIE
Female
SW30-34
27:31
257
John Andrew OLIVER
Male
VM65-69
27:32
262
Jude WATSON
Female
VW50-54
27:43
273
Karl JUKES
Male
VM45-49
28:06
292
John MIDDLETON
Male
VM60-64
28:53
298
Vanessa BARRETT
Female
VW50-54
29:03
299
Liz PIPER
Female
VW65-69
29:04
346
Graeme ADAMS
Male
VM75-79
31:01
412
Lucy BUYKX
Female
VW55-59
35:53
418
Susan ADAMS
Female
VW65-69
36:16
441
Kenneth TINKER
Male
VM65-69
38:50
442
Paul ADAMS
Male
VM70-74
38:53
452
Frank HOLDEN
Male
VM75-79
41:26
473
Jeannie E. SNELLING
Female
VW85-89
49:16

—Heslington parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
4
Emily BAINES
Female
SW25-29
18:19
6
Chad BULLIVANT
Male
VM35-39
18:38
9
Richard WALKER
Male
VM50-54
19:04
18
Tim FRANKLIN
Male
VM65-69
20:34
25
Andy SMITH
Male
VM35-39
21:50
28
Graham FREER
Male
VM55-59
22:26
30
Ewan COCHRANE
Male
VM35-39
22:38
31
Ewan KIRK
Male
VM35-39
22:42
110
Chris HARRISON
Male
SM30-34
28:52
111
Emily ASQUITH-FOX
Female
VW35-39
28:58

—New Earswick parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
15
Neil STRANGE
Male
VM60-64
21:45
26
Hem RANA
Male
VM40-44
24:27
33
Adrian THEAR
Male
VM55-59
25:19
34
Hannah STRANGE
Female
SW25-29
PB
25:21
41
Sharon MATTHEWS-BERRY
Female
VW45-49
28:22
51
Chris SCOTT
Male
SM30-34
PB
29:41
68
Richard ANDERSON
Male
VM65-69
34:26

—Dalby Forest parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
5
Martyn RENNISON
Male
VM35-39
20:10
22
Gavin THOMAS
Male
VM45-49
22:12
23
James CHAMBERS
Male
VM40-44
22:13

—Conyngham Hall parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
35
Thomas MCCUSKER
Male
VM35-39
26:35
38
Andy BELL
Male
VM45-49
26:50

—Wakefield Thorns parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
3
Iain YATES
Male
VM35-39
18:01

—Town Moor parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
74
Robin LAVIN
Male
VM35-39
22:24

—Kingston parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
19
Danny CHAN
Male
VM45-49
21:07

—Rosliston parkrun, nr Burton upon Trent

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
192
Jackie MITCHELL
Female
VW35-39
55:53

—Rothwell parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
114
Lindsay ILLINGWORTH
Female
VW35-39
PB
28:41

—Huddersfield parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
97
Howard PALEY
Male
SM30-34
23:23

—Mile End parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
90
Louise STRINGER
Female
VW35-39
22:54

—Alness parkrun, nr Inverness.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
10
Giles HAWKING
Male
VM45-49
20:25

—Druridge Bay.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
36
Chris MURPHY
Male
VM40-44
23:34

—Wetherby parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
13
Nik TARREGA
Female
SW30-34
21:09
27
Brian SHARP
Male
VM55-59
23:42

—Fell Foot parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
21
Andy HOLLADAY
Male
VM50-54
21:02

—Harcourt Hill parkrun , Oxford.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
101
Duncan CHAMBERS
Male
VM60-64
31:29

—Penrose parkrun, Cornwall.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
2
Laurence GRIFFIN
Male
SM20-24
17:15

—Stamford Park parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
23
Jason NEWMAN
Male
VM40-44
24:33

—Sale Water parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
79
Alan WILKINSON
Male
VM35-39
28:02

—Selby parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
51
Andrew MCMORRIS
Male
VM45-49
26:36

—Ford parkrun, Ulverston.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
3
Patrick M GOOD
Male
SM25-29
19:29

—Beverley Westwood parkrun.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
26
Laura SCHOFIELD
Female
SW30-34
PB
22:43
182
Matthew ROWLEY
Male
VM35-39
35:09

—Drumpellier Country parkrun, nr Glasgow.

POSITION PARKRUNNER GENDER AGE GROUP TIME
98
Peter LYTH
Male
VM60-64
27:14
178
Samantha LYTH
Female
VW55-59
35:54
179
Teddy WILCOX
Female
VW50-54
35:57

  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube