YKH Racing Round-w.e 4th Nov-XC,Guy Fawkes,Abbey Dash..

—West Yorkshire Cross Country League Race #2 – Nunroyd Park , Guisley.

Knavesmire’s Ladies built on their victorious start  to the season with another dominant team win.

Our men are not doing so well but they were treated to the sight of a great Ladies race, with  our leading  ladies running at the head of the field  and also having a great race between themselves.

The women’s race consisted of one  short and two large laps of the pleasantly undulating parkland course ( no mud ).  Early on Becky Penty and Nik Tarrega were in 2nd and third places with Helen Cross some way behind followed by Aoife Burke and Lucy Pinder.
As the race progressed two City of Leeds runners pulled away at the front ,  Nik began to make ground on Becky , with Helen drawing ever nearer as the race reached it’s conclusion. At the final dip that gives racers an injection of momentum for the final 100m sprint to the finish the three Knavesmire Ladies had all drawn level.
It was an ‘eye balls out ‘ sprint to the finish, Helen ( 19:40 ) took third, Nik ( 19:41 ) fourth and Becky ( 19:42 ) fifth, only 2 seconds separating them.
Lucy Pinder ( 21:39 ) completed the victorious Ladies quartet with a good 13th place.

Also great running from:
17 th Aoife Burke  21:57
29th Anna Blackwell 22:38
33rd Madeleine Foot  22:49
42nd Clare Rowntree  23:21
45th Andrea Lancaster  23:32
48th Eva Zehentner  23:41
76th Abbie Spence  25:09
77th Mandy Clarke  25:14
82nd Hazel Hall  25:34
85th Pauline Foot 25:52
91st Jane Nodder  26:43

Inspired by watching the Ladies romp to victory the YKH men managed to improve upon their result from the first race .
With Kim Critchley attaining a position in the top ten and a couple of additions to the squad the Men’s six to count team were 6th out of 13 teams , a definite improvement on last times 8th from 12.
The Men raced over one small and four large laps ( 5.5 miles ).

8th Kim Critchley 31:23
36th Simon Fricke 33;52
41st Richard Purser 34:11
51st Simon Collins 34:49
52nd Richard Lowson 34:51
53rd Giles Hawking 34:52

62nd Darren Hendley 35:30
66th Toby Hone 35;53
88th Rory Henderson 36:52
94th Abbas Khan 37:28
105th Richard Tarrega 38:09
119th Pete Downes 39:40
123rd Graham Gill 40:12
128th James Sampford 40:45
143rd Andrew Johnson 42:51
146th William Orpin 43:37



—Guy Fawkes 10.

Pos Num M F Cat Cat/Pos    ChipTime GunTime
2 360 0002 Gareth Green M40 (001/067) 01:00:17 01:00:17
94 400 0087 Mark Harney M55 (008/052) 01:13:38 01:13:42
112 184 0102 Ewan Cochrane M35 (012/037) 01:15:05 01:15:16
120 669 0109 Jonathan O’Neill M50 (016/069) 01:15:50 01:16:04
123 474 0112 Simon Howson M45 (021/076) 01:16:22 01:16:36
145 165 0130 Andrew Clark M40 (025/067) 01:18:05 01:18:20
166 762 0148 Russell Ridge M35 (021/037) 01:19:17 01:19:28
181 265 0156 Stefan Durkin M45 (030/076) 01:20:13 01:20:43
232 998 0045 Qin Zhou F45 (012/086) 01:22:42 01:23:04
303 611 0234 John Middleton M60 (011/024) 01:26:23 01:27:12
351 252 0261 Simon Dixon M40 (051/067) 01:27:45 01:28:50
360 884 0095 Kelly Temple F40 (017/079) 01:28:22 01:29:30
370 576 0271 Peter Lyth M60 (015/024) 01:29:25 01:30:00
465 15 0306 Stuart Ambler M40 (057/067) 01:34:09 01:34:21
526 783 0194 Caitlin Rushby F S (028/039) 01:38:09 01:38:34
539 478 0334 Dick Hunter M70+ (004/006) 01:38:21 01:39:25
551 852 0211 Jenny Steele F50 (037/072) 01:39:34 01:39:58
626 294 0355 Mark Fennell M45 (070/076) 01:43:32 01:43:46
640 18 0283 Pam Anderson F60 (008/015) 01:43:36 01:44:33
670 962 0307 Edwina Wilcox F45 (059/086) 01:46:03 01:47:17
725 577 0347 Samantha Lyth F50 (065/072) 01:51:05 01:52:19
792 545 0388 Darren Leaf M45 (076/076) 02:06:52 02:08:37
794 2 0406 Susan Adams F65 (009/010) 02:08:18 02:09:48
795 1 0389 Paul Adams M65 (014/014) 02:10:02 02:11:32

 



—Leeds Abbey Dash 10k.

POS NAME BIB M/F CATEGORY GUN TIME CHIP TIME
990

Simon Downes

1396 M

MV40

00:43:30 00:42:37
1007

Karl Humphreys

1027 M

MV45

00:43:38 00:42:02
1116

Tim Mckenzie

1022 M

MSEN

00:44:24 00:42:54
1128

Mark Robinson

1559 M

MV40

00:44:30 00:43:39
1586

Dylan Wilson

1023 M

MSEN

00:48:17 00:46:41
1611

Mandy Clarke

2809 F

FV45

00:48:27 00:45:43
1612

Jonathan Boyle

1358 M

MV50

00:48:28 00:47:35
3046

Rachel Gillespie

3566 F

FSEN

00:58:56 00:49:30
3284

David Varley

3567 M

MV70

01:00:33 00:50:13
3346

Laura Howe

3563 F

FSEN

01:00:52 00:51:26
3617

Andy Hazelwood

3701 M

MV45

01:02:16 00:52:41
3648

Deborah Mason

5266 F

FV55

01:02:26 00:55:09
3876

brian smith

5329 M

MV45

01:03:43 00:56:37
7453

Amy Dymond

7508 F

FSEN

01:29:28 01:10:52
7836

Pamela Cockerill

10396 F

FV70

01:36:26 01:16:51

 



—Saltersgate Gallows Fell Race.
Knavesmire’s Men won the team prize at this North Yorkshire Moors Fell Race.
No results yet but running were : James Browne , Tom Ratcliffe, Barry Atkinson , Oli Read, Luke Osbourne, Chris Gregory and Cassie Read.



—Gunpowder Plot 10k . 

2 lap off road route on York Knavesmire.

1st John Wiley 38:05
5th Andrew Tomlinson 43:34
82nd Viv Fraser 55:18



-Chessington wild 10k 3rd Nov & Stevenage Half Marathon 4th Nov.

At the Chessington Wild 10k:
88th David Darton 54:58
126th Colin Lea       58:54

Colin and David also ran the Stevenage Half Marathon the following day !
246th David Darton 1:57:59
355th Colin Lea         2:14:56



—Run Disney Half Marathon and 10k.

Dan Taylor ran the Marathon and Anne Taylor got a pb in the 10k.



—Lisbon 10k.

Emily Baines was second Lady.



—Leeds Temple Newsham 5k.

Corrie Percival was 1st Lady for the 4th year in a row .



—York Parkrun.

473 participants, 38 from YKH ( 8% of total )

York Parkrun PB’s for :
None



—Heslington Parkrun.

272 participants , 21 from YKH ( 7.7 % )

Heslington Parkrun PB’s for:

Paul Marshall 22:54
Emily Asquith-Fox 22:51



—New Earswick Parkrun.

68 participants,  6 from YKH ( 8.8 % ).

New Earswick Parkrun PB’s for :

Teddy Wilcox 31:33
Graham Bayliss 28:52

  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube