YKH Weekly Racing Round Up – w.e 19th May – Calderdale Way Relay, Tadcaster 10k, Fountains 10k, Riga, Ravenscar, Henley, parkruns and more…

—Calderdale Way Relay.

100 teams competing in this massively popular and hotly contested event. A loop of the Calderdale Way , 6 legs run in pairs.

We were awarded a position of 94th overall.



—Tadcaster 10k – York and District Summer League Race #2.    report by Ed Mezzetti

Race winner Joseph Booth , photo thanks to Syd Youngson


results

Joseph Booth powered to victory on his York and District Road Race League debut at Tadcaster.
Booth (York Knavesmire Harriers) pulled away from Chris Poulton (York Acorn) in the final 2km of the 10km race to take the men’s spoils.
Charlotte Mason was the women’s winner after seeing off the challenge of City of York teammate Emma Ballantyne and Knavesmire’s Nik Tarrega.
York St John University student Booth and race one winner Poulton had opened up a decent gap on the chasing pack by halfway, but the former found another gear in the closing stages.
Booth clocked 33mins 50secs, with Poulton crossing the line in 34.08. Acorn’s Robin Stacey completed the podium in 34.43.
David Smithers (Knavesmire) was fourth home in 34.59, pipping Acorn’s John Yoward (35.03) for the vet 40 men’s honours in the process. Peter Pearson (Knavesmire) was sixth in 35.07.
Mason impressed in her first league outing of the year, taking the women’s spoils in 37.47, while Ballantyne (38.01) moved up a place from last time out at Pocklington.
Tarrega clocked 38.09 and was two minutes clear of fourth-placed Katy Wood (City of York).
Pocklington’s Katie Wise was fifth in 41.23, taking the vet 35 women’s honours ahead of sixth-placed Paula Fenteman (Selby Striders), who clocked 42.04.
Natalie Greaves (Knavesmire) was the third vet 35 woman home in 42.06.
Just behind her in 42.13 was the leading vet 45 woman, Anne Blackwell – another Knavesmire athlete – who also achieved the honour at Pocklington.
Katherine Jeffreys (Knavesmire) and Sharon Lynn (Acorn) were second and third in the age group, running 45.28 and 45.42 respectively.
Knavesmire’s Jet Jon Shepherd (45.56) made it two vet 55 women’s wins in a row, ahead of clubmates Kathryn Dickinson (46.15) and Jane Nodder (49.54).
Mary Farmery (Knavesmire) and Kathy Taylor (Pocklington) were again the first two vet 65 women across the line, clocking 53.21 and 57.59 respectively. Knavesmire’s Liz Piper (1.00.00) was third in the age group.
With Smithers and Yoward well clear, Acorn’s Paul Whitaker (36.13) was the third vet 40 man home.
Pickering’s Simon Jones took the vet 50 men’s honours in 38.18, ahead of Pocklington’s Graham Justice (39.17) and Easingwold’s Colin Fletcher (39.34).
The vet 60 men’s event saw the same top three as at Pocklington, with Acorn’s Stephen Boynton (40.02) again heading clubmate David Lancaster (41.34) and York Postal Harriers’ Bill Shively (41.45).
There was also an exact repeat among the vet 70 runners where Pickering’s Michael Hetherton (47.40) took the spoils, in front of Knavesmire’s David l’Anson (53.05) and Acorn’s Mike Tasker (56.00).
Booth led Knavesmire to first place in the men’s team standings, with round one winners City of York slipping to third behind Acorn.
The women’s team event saw City of York take first place, ahead of Knavesmire and Selby.


—Meridian East Coast 10 Miler.

1st Lady & 15th Lucy Pinder 1:09:04
39th Simon Polkey 1:28:21
55th Peter Schofield 1:42:02



—Fountains 10k.

 
Position Bib Name Age Grade Category Category Position Net Time Gun Time
95 253 Stephen Jobson 64.9 % M50 14/43 48:29 48:43
108 472 Dan Taylor 55.0 % MSEN 40/57 49:41 49:59
156 243 Lindsay Illingworth 57.0 % FSEN 18/85 53:14 53:32
183 198 Nicola Hanson 61.4 % F40 28/120 54:43 55:08
422 470 Anne Taylor 39.7 % FSEN 82/85 1:17:53 1:18:13


—Old County Tops Fell Race.

Organised by the Achille Ratti Climbing Club ,  the Old County Tops Fell Race covers 37 miles and involves around 10,000 feet of ascent. The Race starts in Great Langdale and takes in the tops of Helvellyn, Scafell Pike and Coniston before returning to Great Langdale

Tom Ratcliffe 11:03:05



—Great Manchester Half Marathon Run.

David Hutchinson who has moved away from York but is still proudly sporting the YKH vest.


885th David Hutchinson 1:45:11
1465th David Darton 1:52:27
2778th Colin Lea 2:07:33



—Great Manchester 10k Run

Dave and Colin ran both the 10k and 1/2 marathon!

5980th David Darton 56:08
12763rd Colin Lea 1:08:26



—Marikenloop 12km trail run.

Laura Speed ran this Dutch trail race in 1:28:24



—Forestry 100 Running Series – Dalby Forest 10k.



—Ravenscar Coastal Half Marathon.

9th  Luke Osborn  1:40:56
17th Adrian Gunn  1:45:36
40th Andrew Sumner  1:52:25
59th Andrew Johnson  1:58:47

I may have missed some members out as the results did not  list club.




—Ravenscar Coastal 10k.

34th Kate Osborn Female 30-34 1:02:19



—Henley on Thames Trail Half Marathon.

94th David Darton 2:01:32
173rd Colin Lea 2:28:23



—ASICS Windermere Half Marathon.

First Name Surname Gender Gender Pos Category Cat Pos Gun Time Overall Pos Chip Time
Louise Walley Female 125 FOPEN 44 04:35:28 530 04:34:59
Susan Adams Female 333 FV65 5 07:02:00 958 07:02:00
Paul Adams Male 626 MV65 13 07:02:00 959 07:02:00


—Riga 10k



—York parkrun.

635 participants, 40 from YKH ( 6.3 % of total ).

No York parkrun PB’s .



—Heslington parkrun.

387 participants,  27 from YKH ( 7% ).

Heslington parkrun PB’s for :

Richard Walker 18:32
Andrew Lowson 19:03
Ewan Kirk 21:30
Tomas Petersen 34:26



—New Earswick parkrun.

109 participants, 6 from YKH ( 5.5 % ).

New Earswick parkrun PB for:

Mark Robinson 20:40

  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube