YKH Weekly Racing Round Up – w.e 2nd June.

—Mulgrave Castle 10k.

Knavesmire won the Men’s Team prize

Also:
42nd JOBSON, Stephen 54:28




—Top of the  Wolds 10k Challenge.

Well done to Laura Schofield who was second Lady.

16th  Ewan Cochrane  MSEN 5 45:51 45:54
18th Stephen Robson  MSEN 6 46:13 46:16
22nd Laura Schofield  FSEN 1 47:18 47:19
58th Qin Zhou  F45 2 51:54 52:00
68th Jess Green  F35 6 52:51 52:57
129th Vivianne Fraser F45 12 57:56
131st Angela Shepherd  F55 4 58:44 58:52
151st Liz Matthews  F55 5 1:02:10 1:02:17
160th Richard Yeomans  M40 30 1:03:00 1:03:17
197th Laura Speed  FSEN 18 1:08:05 1:08:21
198th Edwina Wilcox  F45 31 1:08:13 1:08:30



—Run for All – Hull Half Marathon.

POS. NAME GENDER CAT. GUN TIME CHIP TIME GENDER POS. CAT. POS. CHIP POS.
33 Lindsay Toulson Male M45 01:21:24 01:21:18 32 8 33
51 Stephen Maddison Male M45 01:24:20 01:24:18 49 13 51
84 Richard Walker Male M50 01:29:21 01:29:13 77 5 84
105 Tim Franklin Male M60 01:31:07 01:30:57 93 6 105
169 Mike Crosby Male M 01:36:40 01:36:36 144 44 171
229 Phil Newton Male M40 01:41:17 01:41:04 191 36 231
994 Teresa Huntley Female F55 02:22:22 02:20:27 305 20 992


—Run for All – Hull 10k.

POS. NAME GENDER CAT. GUN TIME CHIP TIME GENDER POS. CAT. POS. CHIP POS.
113 Jonathan O’Neill Male M50 00:44:23 00:44:13 108 9 117
410 Jonathan Boyle Male M50 00:51:16 00:50:19 356 51 415
600 Lindsay Illingworth Female F 00:54:13 00:53:57 91 60 688
1095 Peter Schofield Male M70+ 01:00:12 00:58:43 849 3 1169


—Hannah Pilsen Trail Letkov Trail Marathon.

Colin Lea 5:54:10
David Darton 6:45:00



—Huddersfield Half & Full Marathon.

Paul Adams ran the  Huddersfield Half in 3.38 for 1600 ft climb/descent,  Sue Adams did the full Marathon in  7.25, which is twice round the half  with a total of  3200 ft climb/descent  & probably the hardest road half she  has done,  as the full was twice the climb of Windermere Marathon, greater climb than Snowdon & Langdale  Marathons



—Great Run Birmingham 10k.
Anne Partridge ran her first race as a member of YKH , finishing in a time of 00:55:47.



—Lakeland Trails Coniston Marathon.

49th Abigail Lawrence 4:18:23



—Pen Y Ghent Fell Race.

25th Chris Roberts 57:24



—Run Northumberland Bamburgh 10k.

56th James Chambers 43:53



—Easingwold 10k – York & District Summer League Race #3.

CHRIS Poulton and Charlotte Mason secured their second wins of the York and District Road Race League season with strong showings at Easingwold.
Poulton (York Acorn) added round three victory to his opening race success at Pocklington, while Mason (City of York) made it two women’s wins from two starts.

With runners’ best four races to count, the pair are looking good bets for their respective titles at the halfway point in the 10k series.

Poulton pulled away at the front as the field approached Crayke Hill, but could never relax as a chasing pack of four kept him in their sights.

The Acorn man crossed the line in 34mins 41secs, with City of York duo George Cook (34.48) and Jack Eggington (34.51) taking the other podium places.

Dan Tate (Selby Striders) was fourth in 34.54, followed by York Knavesmire Harriers’ Peter Pearson (34.59) and Acorn’s Paul Whitaker (35.21).
Mason enjoyed a more comfortable victory in the women’s race where she clocked 37.24, to finish 30 seconds clear of Knavesmire’s Nik Tarrega.
Tarrega, however, had the consolation of a one-place improvement from last time out at Tadcaster by pushing City of York’s Emma Ballantyne (38.07) into third.
Knavesmire’s Emily Baines was fourth in 38.54, with City of York pair Jessica Troy (39.08) and Katy Wood (40.15) completing the top six.
Whitaker was the leading vet 40 man on the night, followed by Acorn clubmate John Yoward (35.49) and Pocklington’s Richard Ginn (36.31).
York Triathlon’s Ian Martin (37.33) secured his first vet 50 win of the series, ahead of Pickering’s Simon Jones (38.35) and Tadcaster Harriers’ Stephen King (39.29).
Acorn’s Stephen Boynton (40.30) made it three successive vet 60 men’s victories this season, finishing well clear of clubmates David Lancaster (42.32) and David Muckersie (42.58).
The vet 70 podium remained unchanged for a third race running as Pickering’s Michael Hetherton (48.54) headed Knavesmire’s David l’Anson (54.37) and Acorn’s Mike Tasker (57.21).
Easingwold’s Samantha Davies (40.54) topped the vet 35 women’s standings, followed by Knavesmire’s Lucy Pinder (41.39) and Pocklington’s Katie Wise (42.01).
Knavesmire’s Anna Blackwell (42.34) made it three vet 45 women’s wins in a row, with Acorn’s Sharon Lynn (44.43) and Katharine Jeffreys (45.11), another Knavesmire runner, completing the top three.
Knavesmire’s Jet Jon Shepherd (46.40) has also now secured three straight wins in her vet 55 women’s age group, which saw her clubmate Jane Nodder (51.45) take third behind Easingwold’s Jane Cowley (51.24).
There was an all Knavesmire podium in the vet 65 women’s category, thanks to Mary Farmery (53.28), Liz Piper (59.55) and Susan Adams (1.18.18).
Acorn’s men continued their improvement to take the team honours ahead of Knavesmire and City of York.
In the women’s team event, City of York headed Knavesmire for a second race running, with Pocklington third.

Results



—Madeira Skyrace.

Giles Hawking ran this 35 mile very mountainous Skyrace, with over 4000 metres of vertical ascent ( i.e 4 x Snowdon ).

After 11h:25m:38s Giles finished the race in 138th place, the race winner was just over 6 hours !



—York parkrun.

Alternate course used thanks to Rod Stewart.

361 participants, 24 from YKH (  6.6 % of total ).

No PB’s



—Heslington parkrun.

488 participants, 25 from YKH ( 5.1 % )

Heslington parkrun PB’s for:

Ewan Kirk 21:25
Glynn Ellwood  17:38



—New Earswick parkrun.

122 participants, 8 from YKH ( 6.6 % ).

New Earswick parkrun PB for:

Mike Smith 22:42















  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube