YKH Round Up – w.e 10th July

–Wistow 10 k & Summer League Conclusion.

Wistow results : http://www.ukresults.net/yorkrrl/2016/race6.html

Knavesmire Harriers topped off the league with another great set of performances.

Phillip Elliot-Dick 2nd and 1st M40 (34:34) David Smithers 3rd  and 2nd M40 (34:52) and for the Ladies Emma Yates 2nd ans 1st F45 (39:46) and Nik Tarrega 3rd (40:39) with Sarah Attwood 4th (41:23).

Also Caroline Warrington 3rd F35 , Janet Cordingley 3rd F 55, Barry Atkinson 1st M50 ,Neil Strange 2nd M50, John Oliver 1st M60, Ian Bithell 2nd M70.

Continuing the theme of success our Respective Men’s and Ladies Teams were both victorious , with our strength in depth shown by the Ladies ‘B’ team placing 3rd and the Men 4th.

I’m sure there were many other sterling efforts from the myriad of ‘Mire ‘ runners and a number of PB’s.

One to mention is Edwina Wilcox who after many determined attempts got her 10k time beneath the hour for the first time (59;50), well done all.

–Final collated best 4 of 6 results:

http://www.ukresults.net/yorkrrl/2016/coll4_6.html

After six great races there is much for York Knavesmire Harriers to celebrate.

Overall Knavesmire’s Men’s and Ladies A teams were both victorious. Furthermore the Male B team were second and the Ladies B third in their respective competitions.

By category:

— Open Male —

Chris Roberts 2nd
David Smithers 3rd

— Open Female —

Emma Yates 1st
Sarah Attwood 2nd

— Female vet 35 —

Andy Lawrence 2nd

— Male vet 40 —

David Smithers 1st
Phil Elliot-Dick 2nd

— Female vet 45 —

Emma Yates 1st

— Male vet 50 —

Barry Atkinson 1st
Neil Strange 3rd

— Male vet 60 —

John Oliver 1st
Michael Denner 2nd
Massive number of runners from YKH at each race, great team spirit and many many more great individual performances, pb’s and goals achieved, and hopefully a great experience had by all.

Handicap still to come.

=========================

–Danefield Relays.

With a number of ‘Summer League ‘ trophies in the bag there was a small splinter group on Tuesday evening. Attempting to seek additional glory  in these hotly contested relays, held in Chevin Country Park near Otley.

Knavesmire’s First team of Harry Holmes , Chris Roberts and Simon Collins were 3rd.

Knavesmire’s  Vets team of Neil Stabbs, Tim Harvey and Mark Dye were the second placed Vets team and 21st overall.

Knavesmire’s Mixed team of Tom Ratcliffe , Andy Gibbs and Mandy Clarke were 44th overall.

Knavesmire’s Ladies team of Cassie Holmes, Louise Venables and Petra Chapman-Gibbs were the 7th Ladies team to finish and 67th overall.

113 teams completed the event.

=========================

–Leeds 10k.

37th Stephen Maddison             36;38
154th Rob Ward                           40:23
160th Simon Downes                  40;34
335th richard Walker                 43:28
660th James Ollerenshaw       46:37
831st Helen Young                       47:17
953rd James Chambers             48:09
2291st Janet Hales                      56;11
2576th Camilla Greyley            57:16

=========================

–Ossy Oiks Fell Race

Dwindling numbers of YKH runners taking to the glorious North North Yorkshire Moors near Osmotherly , for this  fun evening race .

Honour was maintained by Harry Holmes who took victory , despite incurring ( along with most of the top ten ) a time penalty for missing one of the checkpoints

Also running for YKH was Andrew Johnson.

==========================

–Sedbergh Hills .

Popular race as it was an English Fell Championship event.

Serial racer Harry Holmes was 57th , and had the privelage of falling over quality fell racer Karl Grey who had gone to ground in the starting melee.
Simon Collins was 108th and did not get any extra points for a front flip on the crazy descent .

==========================

–Dalby Parkrun .

No York Parkrun so Dalby appears to have been a popular alternative.

First three Ladies all from York Knavesmire Harriers, well done Laura Schofield, Caroline Warrington and Kate Osborn.

Also it was Su Adams’ 99th Parkrun.

=========================

— Kilburn Feast 7 mile Road Race.

 

Pos    Num    Forename    Surname    Cat    Time   
3 150 David SMITHERS MV40 00:41:50
16 170 Neil STRANGE MV55 00:45:53
81 22 Alistair MC ANDREW MV40 00:56:43
86 20 Laura SCHOFIELD FS 00:57:09
89 177 Sarah ELLIOTT-DICK FV35 00:57:19
183 269 Helen LEACH FV50 01:10:28
246 286 Paul ADAMS MV60 01:28:27
250 287 Susan ADAMS FV60

 

 

  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • YouTube